VPN a Tor sú nástroje ochrany osobných údajov, ktoré ponúkajú anonymitu v online priestore, ale navzájom sa veľmi líšia.
Tor (The Onion Router) je sieť tvorená tisícovkou uzlov dobrovoľníkov, ktoré sú nazývané relé. Relé je počítač v rámci siete Tor, ktorý prijíma dáta z iných relé a posiela ich na nasledujúci počítač v rade. Každé spojenie je generované náhodným spôsobom, takže nie je možné zistiť, akým spôsobom relé postupovalo.
Keď sa k sieti pripojíte cez Tor prehliadač, tak všetky prijaté a zaslané dáta, ktoré cestujú touto sieťou, prechádzajú cez náhodný výber uzlov. Tor všetky dáta šifruje, než ich odošle nasledujúcemu uzlu. Jeden stupeň šifrovania je rozkľúčovaný v momente, keď dáta dorazia k ďalšiemu uzlu, až kým nedorazia ku konečnému uzlu. Tento proces sa nazýva onion routing.
Posledné relé na ceste sa nazýva výstupný uzol. Ten je jedinou časťou siete, ktorá je pripojená k serveru, ku ktorému sa snažíte získať prístup. Je teda jediným miestom spojenia, ktoré vidí IP adresu a môže ju zaznamenať.
Celá sieť bola vytvorená v roku 2022 vládou USA a stále je do značnej miery závislá od financovania vládnymi agentúrami USA. Okrem tejto znepokojujúcej skutočnosti existuje aj niekoľko ďalších problémov so sieťou Tor:
- Niektorí používatelia veria, že sieť Tor bola kompromitovaná
- Technológia DRM od spoločnosti Microsoft vie ľahko odhaliť používateľov Tor na systéme Windows
- Prezeranie dokumentov PDF pri používaní Tor môže tiež odhaliť vašu identitu
- Tor je príliš pomalý na každodenné použitie (najmä streamovanie videa)
Pre mnohých ľudí je najväčším problémom pre používanie siete Tor to, že išlo o projekt vlády USA a stále je financovaný vládou USA. Vyskytlo sa tiež veľa problémov so škodlivými uzlami (obsahujúcimi škodlivý softvér). Mnohí ľudia tiež majú podozrenie, že vládne agentúry prevádzkujú viaceré uzly Tor na účely sledovania používateľov.
Napriek rizikám spojených so sieťou Tor, niektorí ľudia stále radi kombinujú Tor a službu VPN. Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako to urobiť:
Pripojte sa k VPN službe a spustite prehliadač Tor
Táto metóda je veľmi jednoduchá. Jednoducho použite VPN klienta a pripojte sa k VPN serveru, potom otvorte prehliadač Tor a používajte ho ako obvykle. Nepočítajte s veľkými rýchlosťami, ale je to jednoduchý spôsob použitia služby Tor-over-VPN.
Používajte službu VPN so servermi, ktoré ukončujú pripojenie v sieti Tor
V takomto prípade sa môžete jednoducho pripojiť k serveru označenému ako Tor-over-VPN a vaša prevádzka automaticky opustí VPN server, opustí sieť Tor a až potom prejde na bežný internet. Túto funkcionalitu ponúka napríklad NordVPN.
Chcete začať používať VPN ihneď? Odporúčame Vám vyskúšať VPN služby, ktoré v našich testoch obstáli vynikajúco a získali od nás ocenenie Excelentná VPN služba. Nižšie uvedené VPN služby ponúkajú skvelé rýchlosti, silné zabezpečenie a majú k dispozícii množstvo ďalších benefitov.
NordVPN TOP PRODUKT
Surfshark VPN TOP PRODUKT
ProtonVPN TOP PRODUKT
1. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN?
2. časť sprievodcu VPN službami – Ako funguje VPN?
3. časť sprievodcu VPN službami – Prečo mám používať VPN?
4. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby bezpečné?
5. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby legálne?
6. časť sprievodcu VPN službami – Ako používať VPN služby?
7. časť sprievodcu VPN službami – Výkon a rýchlosť VPN služieb
8. časť sprievodcu VPN službami – Protokoly a šifrovanie pri VPN službách
9. časť sprievodcu VPN službami – Protokolovanie aktivít pri VPN
10. časť sprievodcu VPN službami – Čo je Multi-hop VPN
11. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN Kill Switch
12. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to rozdelený VPN tunel
13. časť sprievodcu VPN službami – Blokovanie VPN služieb
14. časť sprievodcu VPN službami – VPN a sieť Tor (nachádzate sa tu)
15. časť sprievodcu VPN službami – VPN a antivírus
16. časť sprievodcu VPN službami – VPN a blokovanie reklám
17. časť sprievodcu VPN službami – VPN vs Proxy vs Smart DNS
18. časť sprievodcu VPN službami – Budúcnosť VPN služieb