Surfshark Black Friday 2024

Signal – recenzia bezpečného komunikačného nástroja (2021)

Signal je bezpečná, bezplatná a otvorená aplikácia na online komunikáciu, ktorá využíva šifrovanie typu end-to-end na bezpečné odosielanie a prijímanie všetkých druhov správ s ostatnými používateľmi, ktorí používajú tento messenger. Signal odporúčajú niektorí z najväčších obhajcov ochrany osobných údajov a bezpečnosti.

Zhrnutie funkcií Signal

Tu je niekoľko kľúčových funkcií, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri rozhodovaní, či je táto aplikácia pre vás tá pravá:

  • Všeobecne sa považuje za najbezpečnejšiu aplikáciu na odosielanie správ, ktorá momentálne existuje.
  • 100% otvorený zdrojový kód. Kód je k dispozícii na portáli GitHub.
  • V roku 2016 bol nezávisle vykonaný audit protokolu Signal Messaging Protocol.
  • Služba je plne kompatibilná s GDPR.
  • Klienti pre Android, iOS, Mac OS, Windows, Linux.

Informácie o spoločnosti

V roku 2013 založil Moxie Marlinspike (vlastným menom Matthew Rosenfeld) spoločnosť Open Whisper Systems s cieľom vyvinúť aplikáciu a protokol Signal. V roku 2018 založili Marlinspike a Brian Acton spoločnosť Signal Messenger, LLC, aby prevzali vývoj v oblasti aplikácií Signal a Signal Protocol.

Signal Messenger, LLC je financovaný neziskovou organizáciou Signal Technology Foundation (alias Signal Foundation). Všetky produkty nadácie sú publikované ako bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom.

Kde sú uložené vaše údaje?

Keď používate Signal, tak vaše údaje sa na vašich zariadeniach ukladajú v šifrovanej podobe. Jediné informácie, ktoré sú uložené na serveroch pre každý účet, je telefónne číslo, ktorým ste sa zaregistrovali, dátum a čas, kedy ste sa pripojili k službe, a dátum, kedy ste sa naposledy prihlásili. Ako ďalej uvádza oficiálna stránka spoločnosti:

Na našich serveroch neukladáme žiadne konkrétne informácie, ktoré by zahŕňali čokoľvek o kontaktoch používateľa (napríklad samotné kontakty, hašovanie kontaktov, akékoľvek ďalšie odvodené kontaktné informácie), čokoľvek o skupinách používateľa (napríklad v koľkých skupinách je používateľ, v ktorých skupinách sa používateľ nachádza, zoznamy členstiev v skupinách) alebo akékoľvek iné záznamy o tom, s kým používateľ komunikuje.

Celý obsah správ je šifrovaný end-to-end, takže nemáme ani informácie o tom, čo je predmetom komunikácie medzi používateľmi.

Je to skvelé pre vaše súkromie, pretože nikto nemôže získať viac informácií ako bez fyzického prístupu k vášmu zariadeniu alebo od ľudí, s ktorými komunikujete.

To sa líši od aplikácií ako Wire messenger, ktorá ukladá informácie o vašich kontaktoch na centrálnych serveroch. Znamená to však, že ak si chcete ponechať kópie svojich správ, budete musieť nakonfigurovať Signal na ich zálohovanie a obnovenie vo vašom prístroji.

Audity tretích strán

Aj keď je produkt stopercentne otvorený, v ideálnom prípade ho ešte niekto skontroluje. Nižšie je niekoľko publikovaných zistení odborníkov, ktorí aplikáciu preverili.

Bezpečnostná analýza protokolu Signal bola vykonaná v roku 2016. Podľa tejto analýzy uskutočnenej odborníkmi z Nemecka, Švajčiarska, USA a Kanady nedošlo v návrhu k žiadnym zásadným chybám. Ukázalo sa, že protokol bol kryptograficky v poriadku.

Táto analýza bola odvtedy niekoľkokrát aktualizovaná, bez toho, aby sa zmenil záver, že protokol je dobrý. Posledná aktualizácia bola zverejnená v júli 2019.

Poznámka: V septembri 2019 bola objavená chyba v používateľskom rozhraní verzie Signal aplikácie pre Android, ktorá mohla útočníkovi umožniť odpočúvať používateľov signálu.

Podľa Vice.com bola chyba opravená v ten istý deň, kedy bola nahlásená. Tento incident ukazuje, ako rýchlo dokáže spoločnosť reagovať na vzniknutý problém.

Testovanie aplikácií Signal

Pre účely tejto recenzie sme otestovali mobilnú aplikáciu pre Android spolu s aplikáciou pre Linux.

Poznámka: Signal sa líši od mnohých iných aplikácií na bezpečné zasielanie správ v tom, že ho musíte nainštalovať a zaregistrovať v mobilnom telefóne, aby ste ho mohli použiť kdekoľvek inde. Preto si najskôr povieme viac o mobilnej aplikácii (Android).

Inštalácia Signal do telefónu s Androidom

Inštalácia do telefónu s Androidom zahŕňa stiahnutie aplikácie z Google Play a registráciu telefónu pomocou telefónneho čísla. Niektorí ľudia namietajú proti registrácii pomocou telefónneho čísla namiesto e-mailovej adresy alebo anonymného používateľského mena.

Ale registrácia pomocou vášho telefónneho čísla umožňuje aplikácii ľahko sa pripojiť k zoznamu kontaktov vášho telefónu. Ďalšou výhodou tohto prístupu je, že umožňuje aplikácii nahradiť v telefóne zabudovanú aplikáciu na zasielanie SMS správ.

Poznámka: Tu si môžete stiahnuť súbor APK pre Android a nainštalovať si aplikáciu týmto spôsobom, ale spoločnosť to neodporúča, pokiaľ nie ste pokročilým používateľom so špeciálnymi potrebami.

Po dokončení inštalácie a registrácie účtu bude aplikácia používať vaše internetové pripojenie na bezpečnú komunikáciu s ostatnými používateľmi pomocou textových, hlasových správ, videozáznamov, skupinových správ, dokonca aj zdieľania súborov, a to všetko pomocou zabezpečeného protokolu.

Poznámka: Ak nahradíte aplikáciu na odosielanie správ v systéme Android aplikáciou Signal, budete musieť pred odosielaním správ rozlišovať medzi používateľmi Signal a inými používateľmi. Je to preto, že aplikácia nemôže odosielať šifrované SMS alebo MMS správy, čo znamená, že správy používateľom, ktorí nie sú používateľmi aplikácie, nebudú zabezpečené. Aplikácia vás upozorní vždy, keď niekomu posielate správy s účtom, a ponúkne vám jednoduchý spôsob, ako pozvať používateľov, aby sa k službe pripojili.

Práca s aplikáciou Signal

Po otvorení aplikácie sa zobrazí zoznam vašich aktuálnych kontaktov z telefónu, ktorí sú používateľmi aplikácie. Samotné rozhranie je čisté a obsahuje množstvo informácií o aktuálnom stave vašich kontaktov a komunikácii s nimi.

Klepnutím na záznam pre konkrétny kontakt ho otvoríte. Zobrazí sa celé vlákno vašej konverzácie s týmto kontaktom, rovnako ako v prípade akejkoľvek inej aplikácie na odosielanie správ.

Ale aplikácia má množstvo funkcií, ktoré môžu zvýšiť vaše súkromie, upraviť používateľské rozhranie alebo sa len tak zabaviť, ako sú napríklad šifrované animované nálepky. Tu sú niektoré z týchto funkcií:

  • Indikátory zabezpečeného pripojenia – pre aplikácie iOS a Signal Desktop je všetka komunikácia vždy zabezpečená. V aplikácii pre Android bude pole na zadávanie textu pre konverzáciu zobrazovať slová „Správa Signal“ a ikona Odoslať bude modrá a po zabezpečení pripojenia bude obsahovať obrázok uzavretého zámku.
  • Emodži s reakciou na správu – rýchlo odpovedajte na správy pomocou emodži reakcií.
  • Médiá na jedno zobrazenie – na mobilných zariadeniach môžete nakonfigurovať, aby jednotlivé fotografie a videá zmizli po jednom zobrazení.
  • Skupinové rozhovory – zostaňte v kontakte so svojou rodinou a ďalšími vybranými skupinami ľudí.
  • Štatistiky – pre používateľov systému Android, môžete si skontrolovať aké percento vašich správ bolo odoslaných šifrovaných.
  • Miznúce správy – nastavte správy, aby zmizli z vášho zariadenia aj zo zariadení príjemcu po uplynutí stanoveného času.
  • Bezpečnostné čísla – porovnaním bezpečnostných čísiel si overte, že komunikujete so zariadením, s ktorým aj rozhovor očakávate.
  • Šifrované nálepky – pridajte trochu zábavy bez toho, aby ste ohrozili svoju bezpečnosť.

Mobilné aplikácie Signal nielenže vyzerajú dobre a sú nabité funkciami, ale sú aj dobre urobené. Recenzie sú tiež dobré, keď spoločnosť Signal získala hodnotenie 4,7 z 5 hviezdičiek v obchode s aplikáciami Apple a 4,4 z 5 hviezdičiek v obchode Google Play.

Klienti Signal Desktop

Aplikácia je oficiálne podporovaná na nasledujúcich platformách pre stolné počítače:

  • Windows
  • Mac OS
  • Linux (64 bit a 32 bit)

Inštalácia aplikácie Signal Desktop pre Windows alebo pre MacOS je ako inštalácia akejkoľvek inej aplikácie. Stiahnutie trvá len chvíľu a inštalácia trvá pár sekúnd.

Inštalácia aplikácie pre Linux nie je nijako zvlášť užívateľsky príjemný proces. Musíte byť schopní urobiť trochu práce cez príkazový riadok, ale po niekoľkých krokoch budete mať aplikáciu pre Linux nainštalovanú a pripravenú na spustenie.

Pretože vaše telefónne číslo je jediný spôsob, ako vás môže Signal identifikovať, musíte svoj účet prepojiť so Signal Desktop. Pri prvom spustení aplikácie Signal Desktop sa zobrazí QR kód, pomocou ktorého sa môžete pripojiť naskenovaním z mobilného zariadenia.

Podľa pokynov v dolnej časti tohto okna pripojte aplikáciu Signal Desktop k svojmu mobilnému zariadeniu a synchronizujte medzi nimi údaje.

Po synchronizácii pracovnej plochy s mobilným telefónom uvidíte čisté rozhranie aplikácie spolu s vašimi kontaktami.

Podpora Signal

Podpora zahŕňa zbierku približne 70 článkov venovaných najbežnejším otázkam a témam, o ktorých by užívateľ aplikácie Signal mohol potrebovať informácie.

V prípadoch, že to nestačí, môžete kliknúť na odkaz Kontaktujte nás v hornej časti stránky a odoslať dotaz cez webový formulár.

Aký bezpečný a súkromný je Signal

Pokiaľ ide o bezpečnosť, protokol pre zasielanie správ sa všeobecne považuje za najbezpečnejší dostupný protokol pre zasielanie správ. Mnoho ďalších produktov na odosielanie správ, napríklad Facebook Messenger, Skype a WhatsApp, tvrdí, že prijali tento protokol vo svojich vlastných produktoch.

Pokiaľ ide o súkromie, víťazom je jednoznačne Signal. Signal zaznamenáva iba tri bity informácií o ich používateľoch. To je jednoznačne najmenej v porovnaní s inými službami.

Správy o transparentnosti

Spoločnosť zverejnila iba dve správy o transparentnosti, ktoré si môžete pozrieť tu. Správy sú neuveriteľne podrobné, vrátane prepisov použitého predvolania a všetkej ďalšej komunikácie.

Signal pre firmy

Na rozdiel od iných služieb zasielania správ, ako napríklad Wickr Me, Signal ponúka iba jednu bezplatnú verziu. Neexistujú žiadne cenové úrovne, žiadne extra náklady a žiadne funkcie špecifické pre firmy. To je v súlade s myšlienkou, ktorá stojí za produktom, a to stať sa najbezpečnejšou aplikáciou na odosielanie správ, ktorá je k dispozícii. Nič viac, nič menej.

Ceny Signal

Cena za všetko je nulová. Signal je bezplatný softvér.

Aj keď môžete aplikáciu používať zadarmo, nadácia Signal Technology Foundation je nezávislou neziskovou organizáciou. Sú odhodlaní vyvíjať otvorenú technológiu ochrany súkromia, ktorá je zúfalo potrebná v tomto svete nekonečného sledovania. Ak chcete prispieť do organizácie, môžete navštíviť túto stránku a postupovať podľa pokynov, ktoré na nej nájdete.

Signal a VPN: Najväčšia forma bezpečnosti

Ak máte na svojom zariadení nainštalovanú kvalitnú VPN službu a komunikujete cez Signal, tak vyššiu formu bezpečnosti už prakticky nenájdete.

S VPN službou:

  • zabezpečíte vaše pripojenie na internete ďalšou vrstvou šifrovania
  • skryjete svoje súkromné informácie a získate väčšiu formu anonymity v online priestore
  • obídete cenzúru (áno, v niektorých krajinách môže byť používanie aplikácie zakázané) a geoblokáciu (streamujte a browsujte bez obmedzenia)

Odporúčame vám nasledujúce renomované VPN služby:

Záver: Zvážte použitie Signal už tento rok

Signal je jednoznačne jednou z popredných aplikácií zabezpečeného zasielania správ, ktorá je dnes k dispozícii. Aj keď sa niektorým ľuďom nepáči požiadavka zaregistrovať sa pomocou telefónneho čísla, celý systém je navrhnutý tak, že to nemôžeme považovať za veľký problém.

Je to tiež skvelá alternatíva k WhatsApp, od ktorej začali používatelia hromadne odchádzať na začiatku roka 2021. WhatsApp je prepojený s Facebookom a preto to nie je dobrá alternatíva pre ochranu vášho súkromia.

Používatelia prechádzajú k tejto aplikácií zo všetkých strán. Podľa tohto článku z februára 2020 na stránkach The Verge Európska únia povedala svojim zamestnancom, aby prešli na Signal pre všetky svoje verejné okamžité správy.

A nezabúdajme na tieto výroky od veľkých zástancov ochrany osobných údajov a bezpečnosti:

„Používam Signal každý deň.“ — Edward Snowden

„Signal je najškálovateľnejší šifrovací nástroj, aký máme k dispozícii. Je zadarmo a je overený. Odporúčam ľuďom, aby ho používali každý deň.“ — Laura Poitras

„Dôverujem aplikácii Signal, pretože je kvalitne navrhnutá: otvorený zdroj, otestovaná odborníkmi a financovaná výlučne z grantov a darov. Osviežujúci model toho, ako by mali vyzerať kritické služby.“ — Jack Dorsey

„Pravidelne ma ohromuje starostlivosť venovaná bezpečnosti a použiteľnosti tejto aplikácie. Je to moja prvá voľba pre šifrovanú konverzáciu.“ — Bruce Schneier

Posledné odporúčanie pre Signal prišlo od Elona Muska v reakcii na najnovšie problémy s ochranou súkromia aplikácie WhatsApp: „Používajte Signal,“ uviedol na sociálnej sieti Twitter.

Je Signal vhodný pre vás?

Je ťažké si predstaviť niekoho, pre koho by táto komunikačná aplikácia nebola tou správnou pre zasielanie zabezpečených správ.

Jeden dôvod, prečo neprejsť k aplikácii Signal existuje. Ak väčšina ľudí, ktorým potrebujete posielať zabezpečené správy, už používa inú službu bezpečných správ, ako je napríklad Wickr Me, potom radšej zostaňte pri pôvodnej službe.

Okrem týchto prípadov sa domnievam, že každý, kto hľadá bezpečnú službu zasielania správ, by mal aplikáciu vyskúšať.

Ďalšie informácie si môžete prečítať v našom článku o bezpečnej komunikácii.

Značky:

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo