Virtuálne privátne siete (VPN) šifrujú vašu online aktivitu v chránenom dátovom tuneli. Dosahujú to pomocou prvkov nazývaných „šifrovacie protokoly“ alebo „VPN protokoly„. VPN služby ponúkajú viacero rôznych protokolov, ktoré môžete použiť v ich aplikáciách.
Čo je VPN protokol?
VPN protokol je sada pokynov na vytvorenie zabezpečeného šifrovaného spojenia a prenosu dát medzi vašim zariadením a VPN serverom.
Tu sú najpopulárnejšie VPN protokoly, ktoré sa dnes používajú:
WireGuard
WireGuard prišiel na scénu až v roku 2018, čo z neho robí najmladší protokol v tomto zozname. Vyvinul ho zakladateľ Edge Security – Jason Donenfeld a napriek svojmu mladému veku je aktuálne najpoužívanejším protokolom pri VPN službách. Ponúka kvalitné zabezpečenie, vysoké rýchlosti a relatívne ľahko sa inštaluje (najmä v systéme Linux). Linus Torvalds, hlavný vývojár Linuxu, ho dokonca nazval „umeleckým dielom“.
OpenVPN
OpenVPN (Open-Source Virtual Private Network) je zlatým štandardom medzi VPN protokolmi. Je pomerne rýchly a je konfigurovateľný s väčšinou portov a šifrovaní. Funguje na všetkých hlavných platformách vrátane Windows, MacOS, Linux, Android a iOS. Zostáva najobľúbenejším a najbezpečnejším VPN protokolom, aj keď v poslednom čase ho začína nahrádzať protokol WireGuard. OpenVPN ponúka dobrý výkon a silné šifrovanie pomocou knižnice OpenSSL.
IKEv2 / IPSec
Podobne ako niektoré iné VPN protokoly v tomto zozname, aj protokol IKEv2 (Internet Key Exchange) vyvinula spoločnosť Microsoft so spoločnosťou Cisco. Tento protokol je nástupcom IKEv1. Je obzvlášť populárny medzi mobilnými používateľmi, pretože odvádza vynikajúcu prácu pri vytváraní opätovného pripojenia. IKEv2 používa na šifrovanie IPSec. IKEv2 nie je úplne uzavretý protokol a ponúka aj implementáciu s otvoreným zdrojom. Je vynikajúcou voľbou pre mobilných používateľov, ktorí chcú rýchlu a ľahkú VPN, ktorá je bezpečná.
L2TP / IPSec
L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol) sa prvýkrát objavil v roku 1999 ako nástupca PPTP. Bol vyvinutý spoločnosťami Microsoft a Cisco a predstavuje kombináciu PPTP a L2F (Layer 2 Forwarding) spoločnosti Cisco. Samotný L2TP však údaje nešifruje. Šifrovacia časť rovnice je teda ponechaná na IPSec (Internet Protocol Security). Odtiaľ pochádza názov L2TP / IPSec. Tento protokol je bezpečnejší ako PPTP, ale nie vždy ponúka najlepšiu rýchlosť, pretože dátové pakety sú zapúzdrované dvakrát. Bežne sa používa s mobilnými zariadeniami a je súčasťou mnohých operačných systémov.
PPTP
PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol) je jedným z najstarších protokolov VPN. Microsoft ho pôvodne vyvinul pre dial-up siete. V súčasnosti sa už považuje za zastaraný. Vďaka základnému šifrovaniu je ultrarýchly, ale nedokáže urobiť takmer nič pre to, aby ste boli v online pristore v bezpečí.
SSTP
SSTP (Point-to-Point Tunneling Protocol) je jedným z najstarších protokolov VPN. Microsoft ho pôvodne vyvinul pre dial-up siete. V súčasnosti sa už považuje za zastaraný. Vďaka základnému šifrovaniu je ultrarýchly, ale nedokáže urobiť takmer nič pre to, aby ste boli v online pristore v bezpečí.
Každý protokol VPN má svoje vlastné klady a zápory. Vo väčšine prípadov bude vašou najlepšou stávkou OpenVPN alebo WireGuard. PPTP je protokol, ktorý neodporúčame používať kvôli jeho relatívne nízkej úrovni šifrovania. Ak OpenVPN nie je podporovaný alebo z akéhokoľvek dôvodu nefunguje dobre, môžete zvážiť použitie L2TP/IPSec alebo IKEv2.
Chcete začať používať VPN ihneď? Odporúčame Vám vyskúšať VPN služby, ktoré v našich testoch obstáli vynikajúco a získali od nás ocenenie Excelentná VPN služba. Nižšie uvedené VPN služby ponúkajú skvelé rýchlosti, silné zabezpečenie a majú k dispozícii množstvo ďalších benefitov.
NordVPN TOP PRODUKT
Surfshark VPN TOP PRODUKT
ProtonVPN TOP PRODUKT
1. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN?
2. časť sprievodcu VPN službami – Ako funguje VPN?
3. časť sprievodcu VPN službami – Prečo mám používať VPN?
4. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby bezpečné?
5. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby legálne?
6. časť sprievodcu VPN službami – Ako používať VPN služby?
7. časť sprievodcu VPN službami – Výkon a rýchlosť VPN služieb
8. časť sprievodcu VPN službami – Protokoly a šifrovanie pri VPN službách (nachádzate sa tu)
9. časť sprievodcu VPN službami – Protokolovanie aktivít pri VPN
10. časť sprievodcu VPN službami – Čo je Multi-hop VPN
11. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN Kill Switch
12. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to rozdelený VPN tunel
13. časť sprievodcu VPN službami – Blokovanie VPN služieb
14. časť sprievodcu VPN službami – VPN a sieť Tor
15. časť sprievodcu VPN službami – VPN a antivírus
16. časť sprievodcu VPN službami – VPN a blokovanie reklám
17. časť sprievodcu VPN službami – VPN vs Proxy vs Smart DNS
18. časť sprievodcu VPN službami – Budúcnosť VPN služieb (nachádzate sa tu)