Najprv krátke odbočenie pre používateľov, ktorí nevedia čo je BitTorrent. Ak to viete, pokojne môžete nasledujúce tri odstavce preskočiť.
BitTorrent je protokol (štandard, podľa ktorého prebieha elektronická komunikácia), ktorého autorom je Bram Cohen. Predstavený bol na veľtrhu CodeCon 2002. Je navrhnutý pre distribúciu dát takým spôsobom, aby bol pôvodný distribútor schopný s čo najmenším zaťažením jeho sieťového pripojenia odoslať dáta aj veľkému počtu užívateľov.
Cohenovým nápadom bolo rozdeliť prenášaný súbor do menších častí. Pre zníženie zaťaženia siete, každý sťahujúci používateľ (v BitTorrent často označovaný ako peer), akonáhle stiahne kompletnú časť súboru, je schopný ju ihneď odosielať ďalším používateľom vo svojej skupine (skupina peerov pripojených k rovnakému torrentu).
Týmto spôsobom sú postupne všetky diely súboru rovnomerne rozdelené medzi všetkých peers. Vo chvíli, keď peer úspešne stiahne kompletne všetky časti, stane sa z neho seed. Sťahovanie sa zastaví, ale odosielanie dát pokračuje ďalej.
Pripojením cez VPN vyriešime dva najčastejšie problémy súvisiacich s BitTorrent-om.
- Niektorí internetoví poskytovatelia (ISP) tento protokol blokujú alebo znižujú jeho rýchlosť. Po pripojení používateľa cez VPN službu však už spoločnosti, ktoré vám zabezpečujú pripojenie na internet nedokážu rozpoznať, že sa jedná o prenos peer-to-peer (P2P), takže všetky takéto filtrovania týmto odpadajú.
- Hoci je BitTorrent používaný aj na distribúciu open-source či iných dát nechránených autorskými právami, tak si nalejme čistého vína – väčšina dát je stále práve obsah chránený autorskými právami ako sú filmy, seriály či aplikácie.
Vzhľadom k tomu, ako BitTorrent funguje (vo chvíli keď sťahujeme, tak zároveň aj zdieľame súbory na našom počítači), tak už samotným sťahovaním, hoci len napríklad filmu pre vlastnú potrebu, porušujeme autorský zákon.
Tým, že sa pripojíme cez VPN službu, chránime svoje súkromie, inak povedané – nikto, kto by si chcel sťažovať, sa až k nám nedostane a prípadné sťažnosti tak končia u samotného poskytovateľa VPN služby, ktorý (pokiaľ je kvalitný, ale o tom sú tieto stránky) sa s tým už vysporiada sám.
Prémiové VPN služby totiž neudržiavajú žiadne protokoly o svojich používateľoch a tak ani nemôžu poskytnúť žiadne dáta. Tie najlepšie VPN služby dokonca prešli auditom tretích strán, ktoré potvrdili, že o používateľoch nie sú na serveroch dohľadateľné žiadne informácie.
Niektorí poskytovatelia VPN služieb povoľujú BitTorrent na všetkých serveroch. Niektorí iba na vybraných serveroch. A niektorí vôbec – sem zvyčajne patria americké VPN služby, kde je autorský zákon najviac vymáhaný, takže sa týmto opatrením chránia pred množstvom problémov.
Odporúčané VPN služby
Pravidelne testujeme desiatky VPN služieb a nižšie nájdete zoznam tých najkvalitnejších, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy rýchlosti, bezpečnosti, spoľahlivosti, prešli všetkými kontrolami bez akýchkoľvek chýb alebo iných problémov a ponúkajú skvelý pomer výkonu a ceny.