Bezpečnosť dát na internete je oblasť, ktorú veľa používateľov totálne ignoruje. Vedeli ste o tom, že váš poskytovateľ internetu, zamestnávateľ, škola, vláda alebo rôzne marketingové spoločnosti vedia aké stránky na internete navštevujete, čo na internete hľadáte a aké aktivity na internete robíte?
Váš ISP (Internet Service Provider), teda spoločnosť ktorá vám zabezpečuje pripojenie na internet, vidí prakticky všetko, čo robíte na internete. Veľa ľudí nevie o tom, že zo zákona má dokonca povinnosť tieto vaše aktivity na internete zaznamenávať a ukladať.
S rovnakým prístupom sa môžete stretnúť aj v práci alebo v škole. Váš zamestnávateľ alebo správca siete môžu sledovať, akým spôsobom používate internet a prípadne vám aj zakázať prístup k určitým stránkam.
A v neposlednom rade sú tu rôzne marketingové spoločnosti, ktoré sledujú vaše aktivity na internete a potom vám na základe rôznych algoritmov podsúvajú otravné (a často aj dosť agresívne) reklamné prvky.
Priam cestou do pekla je aj používanie nezabezpečných verejných Wi-Fi sietí v reštauráciách, kaviarňach, obchodoch alebo na letiskách.
Prevádzkovatelia verejných Wi-Fi sietí zvyčajne volia cestu najmenšieho odporu, kedy nie je nutné sa do siete prihlasovať. Vyhýbajú sa tiež nasadzovaniu väčšiny bezpečnostných ochrán. Dôvodom môže byť časová, technická či finančná náročnosť riešenia.
Dáta, ktoré odosielate cez internet potom veľmi často „lietajú vzduchom“ úplne alebo nedostatočne zabezpečené, čo môže veľmi rýchlo využiť i menej skúsený hacker k „napichnutiu“ sa na váš signál.
Ten potom môže sledovať čo na internete robíte, s kým komunikujete, na aké weby sa pripájate a aké dáta odosielate. A to môžu byť často veľmi súkromné záležitosti, ako sú emailové správy, prihlasovacie mená a heslá a v najhoršom prípade aj čísla kreditných kariet.
VPN zašifruje vaše dáta dokonale
Pripojením sa cez VPN server sa uvedené problémy verejného internetu eliminujú na minimum. Prípadný hacker, sliedil či zvedavý prevádzkovateľ internetu pri vašom pripojení uvidí len to, že ste pripojený na internet a to že odosielate a prijímate nejaké dáta. Neuvidí teda vôbec kam sa pripájate, čo robíte a k dispozícii tak bude mať maximálne zašifrované dáta, ktoré ale nemá šancu dešifrovať.
256-bitové kľúče znamenajú 2^256 alebo 1,1 x 10^77 možných kombinácií. To je presne (a teraz si držte klobúky) – 115 792 089 237 316 195 423 570 985 008 687 907 853 269 984 665 640 560 000 000 000 000 000 000 000 000 kombinácií!
Útok hrubou silou na 256-bitový kľúč je jednoducho neuskutočniteľný. Aj keby všetky najvýkonnejšie superpočítače sveta chceli prelomiť túto šifru, tak by im to trvalo tisícky a tisícky rokov.
Vďaka pripojeniu na internet cez VPN server zabezpečíte svoje dáta proti odcudzeniu a ochránite svoje súkromie pred zvedavými očami tretích strán. Dáta sú v tomto prípade šifrované priamo na vašom zariadení (počítači, smartfóne, tablete,…) a dešifrované až na VPN serveri vybranej VPN služby. Nikto „po ceste“ od vášho zariadenia až po VPN server neuvidí žiadne konkrétne informácie o vašej aktivite na internete.
Musíte však dôverovať samotnému prevádzkovateľovi VPN a práve preto vznikla táto stránka, ktorá vám s výberom spoľahlivej a dôveryhodnej VPN služby pomôže.
Odporúčané VPN služby
Bezpečnosť dát na internete by mala byť vašou prioritou. Pravidelne testujeme desiatky VPN služieb a nižšie nájdete zoznam tých najkvalitnejších, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy rýchlosti, bezpečnosti, spoľahlivosti, prešli všetkými kontrolami bez akýchkoľvek chýb alebo iných problémov a ponúkajú skvelý pomer výkonu a ceny.