Anonymita na internete je všeobecne široká téma a sa ňou budeme zaoberať iba v kontexte s používaním VPN služieb.
Na úvod uvedieme jeden príklad, ktorý je zrejme najobvyklejším prípadom. Ste doma pripojený cez svojho poskytovateľa internetu a je celkom jedno či to je cez telefónnu linku, kábel či wi-fi.
Od svojho poskytovateľa internetu (providera) máte pridelenú nejakú IP adresu, ktorá je takmer vždy rovnaká, minimálne v horizonte týždňov či mesiacov. S touto IP adresou vystupujete na internete.
Ak sa pripojíte na nejaký server (napr. zadáte do prehliadača adresu bbc.co.uk), tento server vidí túto vašu IP adresu. To je samozrejme nutné, aby vedel kam má požadované dáta odoslať. V tomto prípade vám pošle dáta, ktoré vám zobrazia v prehliadači obsah hlavnej stránky portálu BBC.
Server BBC si uloží vašu IP adresu. Keďže sa táto adresa nemení, môže si pod ňou ukladať všetko, čo ste na jeho stránkach robili (vyhľadávali, nakupovali, aká je vaša emailová adresa, atď). Pri každej ďalšej návšteve portálu už BBC „vie, s kým má tú česť“.
Toto sme napísali veľmi zjednodušene, iba ako úvod do zložitej témy. Samozrejme, vaše domáce pripojenie zvyčajne neslúži len na pripojenie jedného zariadenia. Doma máte router, ktorý distribuuje jedno internetové pripojenie medzi viaceré zariadenia (počítače, smartfóny, televízory, atď.) a všetky tieto zariadenia vystupujú na internete pod rovnakou IP adresou.
Web stránky o vás vedia viac, ako si myslíte
V takomto prípade portál BBC „vidí“ aktivity všetkých používateľov domácnosti pod touto adresou (vaša anonymita na internete je prakticky na nulovej úrovni). Na identifikáciu konkrétneho používateľa potom slúžia iné metódy (ktoré tu z dôvodu značnej rozsiahlosti témy rozoberať nebudeme). Avšak IP adresa v tomto kontexte môže slúžiť ako výrazné zoštíhlenie vzorky pre ďalšiu konkrétnu identifikáciu používateľa.
Je nám jasné, že väčšine ľudí je dnes úplne jedno, či o nich Google, Facebook a ďalšie podobné portály niečo vedia. Hoci niektorým už sa rozsvietilo a nechcú, aby o nich nejaký Google vedel v priemere viac ako ich vlastná matka. A toto vyhlásenie nie je vôbec prehnané.
Avšak identifikácia IP adresou sa môže prejavovať v mnohých ďaleko konkrétnejších problémoch. Tu uvedieme len zopár príkladov.
- Hlasovali ste v nejakej ankete na internete a nechápete, ako je možné, že nie je možné podvádzať a hlasovať stále dookola?
- Hrali ste nejakú online hru, založili si ďalší účet a čudujete sa, že vás zmazali?
- Napísali ste komentár pod nejaký článok na spravodajskom serveri, ten vám zmazali a čudujete sa, že vám už tento server nedovolí posielať žiadne ďalšie komentáre (hoci ste si vytvorili nový účet)?
Takýchto konkrétnych príkladov sú stovky a nebudeme ich tu všetky vypisovať. Týmto sme však naznačili, že na internete rozhodne nemáte žiadne súkromie.
Taktiež treba znovu podotknúť, že IP adresa pomôže k identifikácii, ale rozhodne nie je jedinou (a ani najpoužívanejšou) metódou identifikácie používateľa. Avšak pokiaľ chcete na internete súkromie a anonymitu, budete musieť tento problém riešiť a VPN služby vám k tomu dopomôžu.
Servery protokolujú vaše aktivity na internete zo zákona
Teraz sa na to pozrieme z iného uhla pohľadu. Nasledujúci príklad bude len ilustratívny a v žiadnom prípade neodporúčame toto skúšať ani nenabádame k porušovaniu zákonov. Dajme tomu, že na internete spáchate nejaký priestupok. Najčastejšie v našich končinách to býva nahrávanie obsahu chráneného autorskými právami na tzv. zdieľané servery. Každý film, seriál, hudba či softvér, ktorý môžete stiahnuť z takýchto serverov, bol na tento server nahraný v rozpore so zákonmi.
Takže nahráte nejaký takto autorsky chránený obsah na zdieľaný server (a umožníte tak verejnosti stiahnuť si ho). Za týždeň vám doma zaklope na dvere polície. Ako je to možné? Vysvetlíme zjednodušene – držiteľ práv na obsah, ktorý ste nahrali na server, podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Polícia kontaktovala tento server, aby jej poskytol protokol (čo je informácia, ktorú drvivá väčšina všetkých serverov na internete ukladá o používateľoch svojich služieb) s informáciami, z akej IP adresy bol tento obsah na server nahraný.
V tomto prípade teda s vašou IP adresou. Polícia následne kontaktuje poskytovateľa internetového pripojenia, ktorý danú adresu spravuje (čo je verejná informácia). Vyžiada si od neho konkrétne informácie o zákazníkovi, ktorý pod touto IP adresou v čase nelegálneho nahrania obsahu na internete vystupoval. Polícia potom už vie, na ktoré dvere zaklopať a má aj dostatočné dôkazy pre následné súdne konanie.
Snáď sme teda dostatočne vysvetlili princíp toho, ako IP adresa ovplyvňuje vaše súkromie. Pripojením na internet cez VPN službu svoju IP adresu skryjete (výrazne vylepšená anonymita na internete). V online prostredí budete vystupovať pod IP adresou VPN servera (cez ktorú sa budú pripájať tisícky ďalších používateľov), nie pod svojou vlastnou. Navyše tí najlepší poskytovatelia VPN služieb neukladajú o používateľoch žiadne protokoly, takže nie je možné spätne dohľadať konkrétneho používateľa danej IP adresy.
Odporúčané VPN služby
Pravidelne testujeme desiatky VPN služieb a nižšie nájdete zoznam tých najkvalitnejších, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy rýchlosti, bezpečnosti, spoľahlivosti, prešli všetkými kontrolami bez akýchkoľvek chýb alebo iných problémov a ponúkajú skvelý pomer výkonu a ceny.