OVPN je VPN poskytovateľ, ktorý sa výrazne zameriava na ochranu vášho súkromia v online priestore. Nie je navrhnutá ako služba pre masový trh. Sieť OVPN obsahuje malý počet vysoko bezpečných a špičkových serverov vo vybraných dátových centrách po celom svete.
OVPN podporuje mnoho zariadení, niekoľko protokolov VPN (vrátane WireGuard), silné šifrovacie algoritmy (vrátane ChaCha20) a ponúka niekoľko možností prispôsobenia, ktoré umožňujú pokročilejším používateľom doladiť požadovaný výkon.
1. Navrhnutá pre maximálnu ochranu súkromia a bezpečnosť používateľov
Spoločnosť OVPN navrhla svoj systém pre maximálne zabezpečenie súkromia používateľov. V súlade s aktuálnymi priemyselnými štandardmi na ochranu vášho súkromia sa drží prísnej politiky nulového protokolovania a používa vlastné servery bez fyzických diskov.
Ich zásady ochrany osobných údajov sú obdivuhodne krátke a v podstate hovoria o tom, že služba neuchováva žiadne protokoly o vašej činnosti na internete a žiaden zo serverov nemá fyzické disky, ktoré by mohol ktokoľvek preskúmať.
Pokiaľ ide o zabezpečenie siete, OVPN má sedemvrstvový model zabezpečenia. Siaha od vysokej úrovne fyzického zabezpečenia na ich serveroch VPN v dátovom centre, cez softvér, ktorý inštalujete na svoje zariadenia, cez ich rozšírenia prehliadačov, webové stránky až po poistenie, ktoré pokryje všetky právne poplatky pri prípadnom zneužití údajov používateľov tretími stranami.
OVPN podporuje protokol OpenVPN (UDP aj TCP). Na zabezpečenie vašich údajov používajú veľmi silné šifry (napríklad AES-256 a ChaCha20) a algoritmy podporujúce Perfect Forward Secrecy (PFS).
Všetky dostupné sieťové adaptéry sú automaticky presmerované cez tunel VPN a pomocou vlastných DNS serverov zabraňujú únikom dát. OVPN aktívne monitoruje nastavenie DNS na každom sieťovom adaptéri, aby zabránil inému nainštalovanému softvéru zmeniť servery DNS a jeho podpora DNSCrypt vás chráni pred útokmi DNS spoofingu.
2. Podpora systémov Windows, Mac OS, Linux, Raspberry Pi, Android, iOS, smerovačov a ďalších zariadení
Keď sme navštívili stránku aplikácií, boli sme veľmi ohromení. Zoznam podporovaných operačných systémov a zariadení sneustále rastie.
Našli sme tu samozrejme veľkú štvorku: Windows, Mac OS, iOS a Android. Ako ľudia, ktorí sa zameriavajú na ochranu súkromia, si však vážime, že podporujú aj Linux. A to nielen všeobecne. Majú pokryté systémy Ubuntu, Debian, Manjaro, FreeBSD, CentOS, Fedora a dokonca aj Raspberry Pi.
A tým to nekončí. Majú príručky pre inštaláciu OVPN na deväť rôznych typov smerovačov.
Žiadna špecializovaná aplikácia pre iOS
Aj keď na nás desktopové aplikácie veľmi zapôsobili, OVPN podporuje iOS iba prostredníctvom aplikácií tretích strán. Inými slovami, OVPN neponúka vyhradených VPN klientov pre zariadenia so systémom iOS, na rozdiel od väčšiny ostatných veľkých poskytovateľov VPN.
Našťastie majú aplikáciu pre Android, ktorá používa iba protokol VPN WireGuard. To by vám malo poskytnúť rýchle rýchlosti, spoľahlivé pripojenia a lepšiu výdrž batérie.
Rozšírenia prehliadača
Služba tiež poskytuje rozšírenia prehľadávača pre Firefox, Chrome, Vivaldi a Opera. Rozšírenia vás chránia pred prihlásením sa na podozrivé webové stránky. Blokujú tiež úniky WebRTC, ku ktorým môže dôjsť, aj keď ste pripojení k sieti VPN.
Rozšírenia majú aj niekoľko ďalších príjemných funkcií, pretože môžu blokovať reklamy a sledovacie kódy, ako aj čistiť súbory cookie a ďalšie nežiaduce súbory, ktoré by si niektoré webové stránky mohli do vášho zariadenia nainštalovať.
3. Neboli zistené žiadne úniky dát cez klientov OVPN
Aplikácie OVPN prešli našimi štandardnými testami a nenarazili sme na žiadne problémy. Všetci klienti OVPN obsahujú prepínač odpojenia v prípade výpadku VPN služby, ktorý je predvolene zapnutý.
Testovanie únikov dát v službe komplikuje skutočnosť, že existuje množstvo kombinácií, ktoré je možné otestovať. Podporujú obrovské množstvo zariadení s rôznymi protokolmi VPN pre každé zariadenie.
Nemáme však žiadny dôvod sa domnievať, že v rôznych klientoch a konfiguráciách OVPN dochádza k únikom dát.
4. Podpora streamovania a torrentovania
Aj keď služba nie je primárne zameraná na streamovanie, OVPN ponúka základnú podporu pre niektoré streamovacie služby.
OVPN má zaujímavý prístup k streamovaniu. Klient OVPN má nastavenie s názvom Povoliť streamovacie služby. Keď je toto nastavené a pokúsite sa pripojiť k streamovacej službe, OVPN automaticky odošle všetku komunikáciu súvisiacu so streamovaním cez najlepší server (server schopný streamovania) pre danú úlohu. Obsah, ktorý nie je streamingový naďalej prechádza cez normálny server VPN.
Zdá sa to ako vynikajúce riešenie nepríjemného problému.
Podľa webu OVPN môžu v súčasnosti odblokovať americký, nemecký či švédsky Netflix. Táto služba navyše môže odblokovať Hulu, C More, TV4 Play, SVT Play, Viaplay, HBO Nordic, SF Anytime, YLE Areena a neustále pracuje na odblokovaní ďalších streamovacích služieb.
Bohužiaľ ani pri nastavení Povoliť streamovacie služby sme sa nedokázali pripojiť k BBC iPlayer alebo Amazon Prime. Aj keď by sme OVPN nepovažovali za najlepšiu VPN na streamovanie, zostáva slušnou voľbou.
Zdieľanie súborov, podpora P2P
OVPN sa považuje skôr za poskytovateľa služby ako za regulátor tejto služby. Inými slovami, nie je na nich, aby kontrolovali, čo sa odosiela cez ich servery.
Výsledkom je zdieľanie súborov OVPN / P2P / torrenty na všetkých ich serveroch. Toto je dobrá voľba, ak potrebujete bezpečnú sieť VPN na torrentovanie.
5. Mesačné správy o transparentnosti OVPN
OVPN chce, aby boli jeho používatelia dobre informovaní a vedeli o ich službách všetko. Za týmto účelom vydávajú mesačné správy o transparentnosti. Robia tak každý mesiac od októbra 2014, čo je naozaj pôsobivé.
6. Viaceré spôsoby platby vrátane anonymných platieb
OVPN má k dispozícii štyri spôsoby platby, z ktorých jeden je úplne anonymný a jeden pseudoanonymný.
Štandardné spôsoby platby sú kreditné karty alebo PayPal.
Hotovosť je anonymná platobná metóda. Doslova vložíte nejaké peniaze do obálky spolu s poznámkou s uvedením vášho používateľského mena OVPN a pošlete ich poštou spoločnosti vo Švédsku.
Bitcoin je ďalšou skvelou platobnou možnosťou, aj keď je menej anonymný ako hotovosť zaslaná poštou. Existujú však služby miešania bitcoinov, ktoré by teoreticky mali vaše bitcoiny anonymizovať.
7. Malá, ale kvalitná sieť serverov OVPN
OVPN má malú serverovú sieť. V čase tohto preskúmania pozostávala sieť serverov z 89 serverov v 17 krajinách.
Ako bolo uvedené vyššie, filozofia vysokej bezpečnosti znamená menší počet, ale za to o to kvalitnejších a bezpečnejších serverov. Rast ich siete je riadený využívaním dátových centier. Nové servery sa pridávajú, akonáhle dátové centrum dosiahne 60% kapacity, čo vám poskytne vyššiu rýchlosť z dôvodu malého preťaženia servera. Je to odlišný prístup ako väčšina spoločností VPN, ale predovšetkým v súlade s ich zameraním na súkromie a bezpečnosť.
Ďalšou výhodou serverovej siete OVPN je to, že sa skladá z vlastných serverov. To dáva všetok hardvér úplne pod kontrolu spoločnosti a nejde tak o prenajímanie hardvéru od tretích strán.
8. Slušná cena a garancia vrátenia peňazí
OVPN nepatrí medzi najlacnejšie, ale ani najdrahšie služby na trhu. Nižšie si môžete pozrieť aktuálne ceny.
V jednom čase môžete pripojiť maximálne štyri zariadenia.
Služba garantuje vrátenie peňazí do 10 dní.
9. OVPN a OVPN Integritet AB
OVPN je produkt spoločnosti OVPN Integritet AB, ktorá je registrovaná vo Švédsku. Nepodarilo sa nám nájsť veľa informácií o spoločnosti po jej založení v roku 2014 a zavedení OVPN v roku 2015.
Švédsko má jednu veľkú nevýhodu, je členom aliancie 14-tich očí. Táto nevýhoda je však vyvážená celkovou architektúrou riešenia VPN služby.
10. OVPN v rýchlostných testoch
V rámci tejto kontroly sme vykonali testy rýchlosti so servermi po celom svete. Naša základná rýchlosť pripojenia bola 500 Mbps.
Najskôr sme sa pripojili k „najrýchlejšiemu serveru“, ktorý pre nás vybral klient OVPN na základe vašej polohy a dostupnej šírky pásma (vyťaženie servera). Aplikácia vybrala server v Los Angeles, CA, ktorý nám poskytol rýchlosť približne 190 Mbps. To určite nie je zlý výsledok.
Ďalej som otestovali server v Dallase v Texase, ktorý nám poskytoval rýchlosť 143 Mbps. Nie také dobré ako predtým, ale stále nie hrozné.
Ďalším na rade bol New York s rýchlosťou 127 Mbps.
Otestovali sme aj servery v Kanade. V kanadskom Toronte sme namerali dobrú rýchlosť 190 Mbps.
Nakoniec sme vykonali niekoľko testov rýchlosti so servermi v Európe.
Vo Veľkej Británii mal server rýchlosť 72 Mbps a vo Frankfurte nad Mohanom 77 Mbps. Celkovo sú to slušné rýchlosti.
11. Podpora WireGuard vo vývoji
OVPN je jedna z mála VPN, ktorá v súčasnosti ponúka podporu WireGuard. Nie je k dispozícii pre každého klienta a ako je popísané na webe, OVPN používa otvorenú beta verziu programu WireGuard.
OVPN nás informovalo, že v najbližších mesiacoch integruje podporu WireGuard do všetkých svojich klientov VPN. Protokol WireGuard je momentálne podporovaný aj v aplikácii pre Android.
12. Doplnkové funkcie
OVPN ponúka dve doplnkové funkcie, ktoré by pre vás mohli byť dôležité. Sú to Multihop a Public IPv4.
Multihop umožňuje prenášať vašu komunikáciu cez dva alebo viac serverov VPN, čo výrazne zvyšuje vaše súkromie a bezpečnosť, ale zároveň vedie k nižšej rýchlosti. Multihop je automaticky zahrnutý do vášho predplatného OVPN, ak sa zaregistrujete na šesť mesiacov alebo dlhšie.
Verejná adresa IPv4 je spôsob, ako vám poskytnúť vyhradenú adresu IP, ktorá nie je zdieľaná s nikým iným. Verejná adresa IPv4 je nevyhnutnosťou pre určité prípady použitia a viac informácií o možnosti verejnej adrese získate priamo na webovej stránke OVPN.
13. Zákaznícka podpora OVPN
Zákaznícke služby sú k dispozícii prostredníctvom kontaktného formulára na webe, e-mailu, živého četu alebo Twitteru. Upozorňujeme, že spoločnosť neposkytuje nepretržitú zákaznícku podporu ako konkurenti, čo by mohlo nepriaznivo ovplyvniť čas odozvy na urgentné problémy.