Jedným z problémov, ktorým niektorí ľudia čelia, je to, že ich sieť VPN je blokovaná.
Dôvodov na blokovanie sietí VPN je niekoľko:
Reštriktívne krajiny
Čína, Spojené Arabské Emiráty a Irán implementujú určitú formu blokovania VPN, pretože nechcú, aby ľudia používajúci VPN obchádzali ich snahy o cenzúru internetu.
Školské siete
Školské siete niekedy blokujú VPN z dvoch dôvodov. Po prvé, chcú mať možnosť monitorovať všetko, čo robíte online, čo je samozrejme pre nich jednoduché, ak nepoužívate sieť VPN. Po druhé, chcú blokovať torrenting, streamovanie a iné činnosti, ktoré si vyžadujú veľkú šírku pásma. Sieť VPN vám umožňuje ľahko obísť tieto obmedzenia (a získať prístup k blokovaným webovým stránkam).
Pracovné siete
Pracovné siete často blokujú siete VPN z rovnakých dôvodov, aké sú uvedené vyššie: zamestnávatelia chcú kontrolovať a monitorovať online aktivity svojich zamestnancov.
VPN služby si s blokovaním vedia poradiť
Existuje mnoho spôsobov, ako kopnúť cenzúru do zadku a obísť blokovanie VPN. Pozrime sa na niektoré z nich podrobnejšie.
Aj keď je na trhu k dispozícii veľa sietí VPN, nie všetky dokážu obísť geografické bloky. Preto je dôležité vedieť si vybrať tú, ktorá to dokáže. Kvalitná VPN služba by na boj s cenzúrou mala mať k dispozícii:
- Obrovskú flotilu serverov. Pokiaľ ide o servery – čím viac, tým lepšie. Je to preto, že ak jeden server neodblokuje obsah, máte k dispozícii veľa ďalších.
- Zahmlené servery. Zahmlievanie premávky znamená skrytie skutočnosti, že používate sieť VPN. Pomáha to oklamať stránky a platformy, aby si mysleli, že sa fyzicky nachádzate v krajine, kde je ich obsah povolený, a teda k nemu máte prístup bez obmedzení.
- Výber z viacerých protokolov. VPN by mala umožniť vybrať si protokol, s ktorým sa chceme pripojiť. Minimálne by mala byť k dispozícii dvojica OpenVPN a WireGuard. Niektoré služby dokonca ponúkajú vlastné protokoly, špeciálne určené na skrytie VPN prevádzky.
Najlepším spôsobom, ako obísť blokáciu VPN, je použitie tzv. kamuflážneho módu. Služba VPN v podstate skryje prenos VPN za štandardné HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) šifrovanie. Podobne ako keď sa pripájate cez port 443 k webovej stránke svojej banky.
Niektoré VPN ponúkajú priamo kamuflážne servery a iné zasa ponúkajú vlastný protokol. Nižšie je uvedený príklad služby VyprVPN, ktorá používa protokol Chameleon (založený na OpenVPN) na obídenie blokácie VPN:
Pokiaľ sa však nenachádzate v oblasti, v ktorej sa siete VPN aktívne blokujú, nemali by ste používať kamuflážny mód, pretože by to mohlo spomaliť vaše pripojenie.
Chcete začať používať VPN ihneď? Odporúčame Vám vyskúšať VPN služby, ktoré v našich testoch obstáli vynikajúco a získali od nás ocenenie Excelentná VPN služba. Nižšie uvedené VPN služby ponúkajú skvelé rýchlosti, silné zabezpečenie a majú k dispozícii množstvo ďalších benefitov.
NordVPN TOP PRODUKT
Surfshark VPN TOP PRODUKT
ProtonVPN TOP PRODUKT
1. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN?
2. časť sprievodcu VPN službami – Ako funguje VPN?
3. časť sprievodcu VPN službami – Prečo mám používať VPN?
4. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby bezpečné?
5. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby legálne?
6. časť sprievodcu VPN službami – Ako používať VPN služby?
7. časť sprievodcu VPN službami – Výkon a rýchlosť VPN služieb
8. časť sprievodcu VPN službami – Protokoly a šifrovanie pri VPN službách
9. časť sprievodcu VPN službami – Protokolovanie aktivít pri VPN
10. časť sprievodcu VPN službami – Čo je Multi-hop VPN
11. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN Kill Switch
12. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to rozdelený VPN tunel
13. časť sprievodcu VPN službami – Blokovanie VPN služieb (nachádzate sa tu)
14. časť sprievodcu VPN službami – VPN a sieť Tor
15. časť sprievodcu VPN službami – VPN a antivírus
16. časť sprievodcu VPN službami – VPN a blokovanie reklám
17. časť sprievodcu VPN službami – VPN vs Proxy vs Smart DNS
18. časť sprievodcu VPN službami – Budúcnosť VPN služieb